|
Post by PralinePHX on Sept 4, 2004 0:08:12 GMT -5
Here are the GMH Entry draft results:
|
|
|
Post by PralinePHX on Sept 4, 2004 0:09:10 GMT -5
2003
1 CAL - Eric Staal, F 2 OTT - Marc-Andre Fleury, G 3 BUF - Nathan Horton, F 4 MIN - Nikolai Zherdev, F 5 ANA - Thomas Vanek, F 6 FLA - Braydon Coburn, D 7 ATL - Ryan Suter, D 8 DET - Robert Nilsson, F 9 MIN - Jeff Carter, F 10 NJ - Dion Phaneuf, D 11 PIT - Dustin Brown, F 12 FLA - Zach Parise, F 13 WSH - Andrei Kastsitsyn, F 14 FLA - Milan Michalek, F 15 COL - Brent Seabrook, D 16 CAL - Hugh Jessiman, F 17 MON - Mark Stuart, D 18 EDM - Steve Bernier, F 19 CAR - Eric Fehr, F 20 NAS - Marc-Antoine Pouliot, F 21 COL - Ryan Getzlaf, F 22 STL - Mike Richards, F 23 ATL - Dan Fritsche, F 24 ATL - Patrick O'Sullivan, F 25 MIN - Brent Burns, F 26 TOR - Ryan Kesler, F 27 TB - Anthony Stewart, F 28 VAN - Danny Richmond, D 29 OTT - Brian Boyle, F 30 NYI - Jeff Tambellini, F
31 CAL - Corey Perry, F 32 PHI - Tim Ramholt, D 33 ANA - Shawn Belle, D 34 PHX - Konstantin Glazachev, F 35 ANA - Vojtech Polak, F 36 OTT - Pat Eaves, F 37 DET - Kevin Klein, D 38 BOS - Mike Egener, D 39 LA - Ryan Stone, F 40 NJ - Loui Ericksson, F 41 COL - David Liffiton, D 42 LA - Joshua Hennessy, F 43 TB - Kamil Kreps, F 44 LA - Matt Smaby, D 45 PHX - Jim Howard, G 46 CAL - Cory Urquhart, F 47 MON - Igor Mirnov, F 48 EDM - Petr Vrana, F 49 CAR - Konstantin Pushkaryov, F 50 LA - Matthiew Carle, D 51 STL - Cory Crawford, G 52 STL - Ryan Munce, G 53 PIT - Grigory Shafigulin, F 54 ATL - Jeremy Colliton, F 55 TB - Patrice Bergeron-Cleary, F 56 TOR - Jonathan Boutin, G 57 CHI - Michal Barinka, D 58 VAN - Colin McDonald, F 59 DET - Jonathan Filewich, F 60 BOS - Dmitri Chernykh, F
61 CAL - Shea Weber, D 62 COL - Ivan Baranka, D 63 BUF - Evgeni Tunik, F 64 PHX - Richard Stehlik, D 65 TB - John Doherty, D 66 NYR - Dustin Byfuglien, D 67 DET - Denis Ezhov, D 68 BOS - David Backes, F 69 MIN - Colin Fraser, F 70 NJ - Brandon Crombeen, F 71 DAL - Stefan Meyer, F 72 OTT - Marc-Andre Bernier, F 73 ANA - Dmitri Kosmachev, D 74 WSH - Arsi Piispanen, F 75 LA - Jean-Francois Jacques, F 76 SJ - Konstantin Barulin, G 77 MON - no selection made 78 EDM - Maxim Lapierre, F 79 CAR - Ryan O'Byrne, D 80 ANA - Branislav Fabry, F 81 ANA - Masi Marjamaki, F 82 STL - no selection made 83 PIT - Mishail Joukov, F 84 ATL - Ivan Khomutov, F 85 NYR - Alexei Ivanov, F 86 TOR - Daniel Carcillo, F 87 CHI - no selection made 88 VAN - Clarke Macarthur, F 89 BUF - Ken Roche, F 90 BOS - Tyler Redenbach, F
|
|
|
Post by PralinePHX on Sept 4, 2004 0:11:09 GMT -5
2004
1 Alexander Ovechkin (ANA) 2 Evgeni Malkin (SJ) 3 Cam Barker (MIN) 4 Boris Valabik (BUF) 5 Andrew Ladd (ANA) 6 Lauri Tukonen (NSH) 7 Ladislav Smid (OTT) 8 A.J. Thelen (ANA) 9 Marek Schwarz (DET) 10 Alexander Picarde (STL) 11 Drew Stafford (STL) 12 Alvero Montoya (FLA) 13 Blake Wheeler (SJ) 14 Alexander Radulov (CHI) 15 Rostislav Olesz (CAR) 16 Travis Zajac (NYI) 17 Andrej Meszaros (TOR) 18 Wojtek Wolski (TB) 19 Robbie Schremp (PHX) 20 Devan Dubnyk (VAN) 21 Kyle Chipchura (OTT) 22 Lukas Kaspar (NSH) 23 Petteri Nokelainen (EDM) 24 Lauri Korpikoski (PHX) 25 Jeff Schultz (NYR) 26 Dave Bolland (NJ) 27 Mike Green (ATL) 28 Kris Chucko (MIN) 29 Johan Fransson (PHI) 30 Johannes Salmonsson (OTT)
31 Enver Lisin (CHI) 32 Cory Schneider (TB) 33 Adam Pineault (OTT) 34 Roman Voloshenko (PHX) 35 Jakub Sindel (CHI) 36 Sami Lepisto (NSH) 37 Mihail Yunkov (MTL) 38 David Shantz (EDM) 39 Kirill Lyamin (DET) 41 Andy Rogers (WSH) 42 Mark Fistric (FLA) 43 no selection (ANA) 44 Chris Bourque (COL) 45 Darin Olver (CAR) 46 Logan Stephenson (NYI) 47 Bruce Graham (TOR) 48 Viktor Alexandrov (DET) 49 Zednik Bahensky (PHX) 50 Jordan Smith (VAN) 51 Brian Bickell (DAL) 52 David Booth (PHI) 53 Roman Tesliuk (EDM) 54 Justin Peters (SJ) 55 Carl Soderberg (OTT) 57 Kyle Wharton (ATL) 58 Ryan Garlock (CAL) 59 Michael Funk (TB) 60 Adam Berti (DAL)
61 Grant Lewis (LA) 62 Vaclav Meidl (TB) 63 Janne Niskala (CHI) 64 Michal Sersen (NSH) 65 Dane Byers (CAL) 67 Wes O'Neill (STL) 68 Blake Comeau (PIT) 69 Yutaka Fukufuji (CMB) 70 Denis Parshin (STL) 71 Raymond Sawada (CAL) 72 Victor Oreskovich (PHI) 73 Oscar Hedman (STL) 74 Evan McGrath (CHI) 75 Rob Bellamy (STL) 76 Alexander Mikhailishin (NYI) 77 Brett Carson (TOR) 78 Sergei Ogordnikov (MON) 79 Juraj Gracik (PHX) 80 Geoff Paukovich (VAN) 81 Magnus Akerlund (NYR) 83 Paul Baier (EDM) 84 Aki Seitsonen (LA) 85 Chriss Zarb (TB) 86 Fredrick Naslund (TB) 87 Martins Karsums (ATL) 89 Julien Sprunger (NYR) 90 Thomas Greiss (MTL)
91 Micheal-R.J. Anderson (STL) 92 Shawn Wellar (STL) 93 David Krajci (CHI) 94 Niklas Grossman (BUF) 95 Mark Tobin (PHI) 96 John Lammers (BUF) 98 Brandon Dubinsky (PIT) 99 Alexei Yemelin (NJ) 100 Alex Edler (LA) 101 Alex Goligoski (WSH) 102 Peter Olvecky (FLA) 103 Clayton Stoner (PHI) 104 Brandon Yip (COL) 105 Kyle Klubetanz (NJ) 106 Dimitri Vorobiev (NYI) 108 Roman Polak (MTL) 111 Mike Lundin (DET) 112 Billy Ryan (NJ) 115 Jordan Foote (CMB) 116 Johan Franzén (PHI) 118 Nick Johnson (DAL) 119 Brandon Prust (CMB)
122 Chad Painchaud (MIN) 128 Casey Borer (PIT) 130 Andrej Sekera (BOS) 131 Sergei Kolasau (MIN) 133 Scott Lehman (BOS) 134 Brian Gifford (COL) 135 Peter Regin (CAR) 136 Jeff Glass (NYI) 142 Dustin Boyd (DET) 143 Clayton Barthel (WSH)
151 Marko Antilla (NYR)
|
|
|
Post by PralinePHX on Nov 7, 2005 1:42:34 GMT -5
2005
1 Sidney Crosby - OTT 2 Jack Johnson - EDM 3 Benoit Pouliot - NSH (NYR) 4 Bobby Ryan - FLA 5 Anze Kopitar - CAL 6 Gilbert Brule - ANA 7 Marc Staal - SJ 8 Jack Skille - CHI (ATL) 9 Martin Hanzal - NYR (NSH) 10 Alex Bourret - MIN (NYI) 11 Ryan O'Marra - DET (CAR) 12 Luc Bourdon - NYR (PIT) 13 Tuuka Rask - DAL 14 Devin Setoguchi - NSH (CMB) 15 Marek Zagrapan - CHI (MON) 16 Kendall McArdle - FLA (MIN) 17 Carey Price - VAN 18 Nicklas Bergfors - CHI (BOS) 19 Guillame Latendresse - DAL (BUF) 20 Ryan Stoa - TB (PHX) 21 Brian Lee - NYR (PHI) 22 Ryan Parent - NJ 23 Brendan Mikkelson - AVS 24 Viatcheslav Trukhno - TOR 25 Daniel Bertram - DAL (DET) 26 Scott Jackson - LA 27 Jakub Kindl - NSH (TB) 28 Matt Lashoff - BUF (CHI) 29 Andrew Cogliano - DAL (WSH) 30 Michael Sauer - OTT (STL)
Round 2 31 Chris Durand - EDM 32 Justin Abdelkader - NYR 33 Michael Blunden - TB (FLA) 34 Christophe Gawlik - PIT (OTT) 35 Daniel Ryder - CMB (CAL) 36 Ondrej Pavelec - ANA bpa 37 James Neal - PHI (SJ) 38 Radek Smolenak - ATL 39 Mathew Niskanen - DAL (NSH) 40 Juraj Mikus - LA (NYI) 41 Jakub Vojta - DAL (CAR) 42 Risto Korhonen - STL (PIT) 43 Sasha Pokulok - NSH (DAL) 44 Tomas Kudelka - STL (CMB) 45 Vladimir Mihalik - MON 46 Chris Lawrence - EDM (MIN) 47 Brodie Dupont - MIN (VAN) 48 Jeff Frazee - PIT (BOS) 49 Vyacheslav Buravchikov - STL (BUF) 50 Mikko Lehtonen - PHX 51 Andrei Zubarev - STL (PHI) 52 Ilya Zubov - NJ 53 Denis Istomin - CHI (AVS) 54 Jeff May - TOR 55 Patrick Davis - NJ (DET) 56 Jean-Phillipe Levasseur- EDM (LA) 57 Nicolas Blanchard - NYR (TB) 58 Blair Jones - AVS (CHI) 59 Tomas Pospisil CHI (WSH) 60 Dustin Kohn - DET (STL)
Round 3 61 Adam McQuaid - PHX (EDM) 62 Joe Finley - TB (NYR) 63 Matt Pelech - FLA 64 T.J. Oshie - OTT 65 Petr Kalus - TB (CAL) 66 Steve Downie - PIT (ANA) 67 Sergei Shirakov - SJ bpa 68 Christofer Lofberg - CHI (ATL) 69 Tom Fritsche - BOS (NSH) 70 Marc-Edouard Vlasic - VAN (NYI) 71 Ben Bishop - PHI (CAR) 72 Tyler Plante - NSH (PIT) 73 Paul Stastny - STL (DAL) 74 Richard Lelkes - SJ bpa (CMB) 75 Keith Yandle - DAL (MON) 76 Chad Denny - MIN 77 Paul Kurceba - CAR bpa(VAN) 78 Joe Barnes - TB (BOS) 79 Pier-Olivier Pelletier EDM (BUF) 80 Mark Fraser - PHX 81 Marek Bartanus - BUF (PHI) 82 Michael Gergen - NJ 83 Mattias Ritola - CHI (AVS) 84 Cody Bass - TOR 85 T.J. Hensick - STL (DET) 86 Teemu Laakso - LA 87 Trevor Koverko - PIT (TB) 88 Nathan Davis - MIN (CHI) 89 Taylor Chorney - WSH 90 Andrew Kozek - OTT (STL)
Round 4 91 Phil Oreskovic - PIT (EDM) 92 Francis Guerette-Charland - NYR 93 Nathan Hagemo - FLA 94 Chris Vandevelde - OTT 95 Marc-Andre Gragnani - ATL (CAL) 96 Elco DeBoer - LA (ANA) 98 T.J. Fast - TB (ATL) 99 Kristopher Letang - NSH 100 Wacey Rabbitt - CMB (NYI) 101 Joe Fallon - DET (CAR) 102 Niklas Hjalmarsson - BUF (PIT) 103 Evan Brophey - DET (DAL) 104 Tom Pyatt - EDM (CMB) 105 Real Cyr - MON 106 Kris Russell - CHI (MIN) 107 Philippe Gogulla - VAN 108 Richard Clune - TB (BOS) 109 Matt Kassian - NYI (BUF) 110 Perttu Lindgren - DAL (PHX) 112 Marc-Andre Cliche - NJ 113 Gennady Churilov - AVS 115 Vitaly Anikeyenko - DET 116 Morten Madsen - NYR (LA) 118 Dmitri Megalinsky - NYR (CHI) 120 Matt D'Agostini - NYR (STL)
Round 5 122 Johan Ryno - NYR 123 Nathan Gerbe - FLA 125 Vladimir Karpov - CAL 126 Christopher From-Bjork - ANA 128 Jason Bailey - ATL 129 Andrew Thomas - PHI (NSH) 130 Colton Yellow Horn - NYI 131 Ondrej Otcenas - CAR 132 Patrick McNeill - PIT 133 Kristoffer Westblom - WSH (DAL) 134 Anton Krysanov - CMB 135 Gord Baldwin - MON 138 Jonathan Quick - BOS 149 Shea Guthrie - WSH 150 Mike Duco - NYI (STL)
Round 6 155 Dalyn Flatt - CAL 160 Fredrik PEttersson - NYI 161 Cody Franson - CAR 168 Robby Dee - BOS
|
|
|
Post by PralinePHX on Sept 13, 2006 14:50:34 GMT -5
2006
Round 1
1 Jonathan Toews - CHI (FLA) 2 Erik Johnson - CHI (DAL) 3 Nicklas Backstrom - CHI (NYR) 4 Phil Kessel - EDM 5 Jordan Staal - OTT 6 Bryan Little - CHI (PIT) 7 Derrick Brassard - NSH 8 Kyle Okposo - SJ 9 Michael Frolik - CHI (VAN) 10 Peter Mueller - CAR 11 Jiri Tlusty - PHI (ATL) 12 James Sheppard - CAL (BOS) 13 Jonathan Bernier - ANA 14 Bobby Sanguinetti - PIT (DET) 15 Riku Helenius - WSH 16 Chris Stewart - BUF 17 Ty Wishart - CAL (TOR) 18 Michael Grabner - ATL (MIN) 19 Claude Giroux - CHI (CMB) 20 Trevor Lewis - TB (NYI) 21 Ivan Vishnevski - EDM (MON) 22 Patrik Berglund - CHI (CAL) 23 Ben Maxwell - VAN (PHI) 24 David Fischer - STL (TB) 25 Mark Mitera - NYR (NJ) 26 Ondrej Fiala - ATL (LA) 27 Nigel Williams - PHX 28 Tomas Kana - PIT (STL) 29 Francois Bouchard - OTT (CHI) 30 Artem Anisimov - AVS
Round 2
31 Cory Emmerton - CAL (DAL) 32 Chris Summers- TB (NYR) 33 Jamie McGinn - NSH (EDM) 34 Nick Foligno - OTT 35 Leland Irving - DAL (FLA) 36 Cal Clutterbuck - NSH (PIT) 37 Matthew Corrente - NSH 38 Shawn Matthias - NJ (SJ) 39 Andreas Nodl - STL (VAN) 40 Yuri Alexandrov - CAL 41 Michael Ratchuk - STL (ATL) 42 Joe Ryan - PIT (BOS) 43 Mathieu Carle - EDM (ANA) 44 Ryan Hillier - NYR (DET) 45 Michael Forney - DET (WSH) 46 Semen Verlemov - DAL (BUF) 47 Ryan White - TOR 48 Nikolai Kulemin - MIN 49 Dennis Persson - WSH (CMB) 50 Steve Mason - PIT (NYI) 51 Theo Peckham - PIT (MON) 52 Jesse Joensuu - CAR (CAL) 53 Alexander Vasyunov - PHI 54 Jhonas Enroth - CAL (TB) 55 Vladimir Zharkov - NJ 56 Mike Weber - BUF (LA) 57 John Armstrong - PHX 58 Kaspar Daugavins - PIT (STL) 59 Milan Lucic - ANA (CHI) 60 Luke Lynes - PIT (AVS)
Round 3
61 Tomas Marcinko - PHX (DAL) 62 Jamie McBain - NJ 63 Codey Burki - EDM 64 Carl Sneep - OTT 65 Brian Strait - FLA 66 Bryce Swan - PHI (PIT) 67 Matt Beleskey - TOR (NSH) 68 Igor Makarov - SJ 69 Brady Calla - VAN 70 Eric Gryba - LA (CAR) 71 Kiril Tulupov - DAL (ATL) 72 Michal Neuvirth - BOS 73 Riley Holzapfel - ANA 74 Jeff Petry - DAL (DET) 75 Keith Seabrook - WSH 76 Robin Figren - DET (BUF) 77 Brad Marchand - MIN (TOR) 78 Denis Bodrov - CAR (MIN) 79 Blake Geoffrion - EDM (CMB) 80 Oskar Osala - NYI 81 Simon Danis-Papin - MON 82 Ben Shutron - CAL 83 Jonas Ahnelov - MIN (PHI) 87 Dick Axelsson - PIT (PHX) 88 Matt Marquardt - NYI (STL) 89 Jonathan Matsumoto - BUF (CHI) 90 Devin Didiomete - PIT (AVS)
Round 4
91 David Kveton - ATL (DAL) 92 Felix Schutz - DAL (NYR) 93 Derrick Lapoint - OTT (EDM) 94 Aaron Marvin - OTT 95 Mike Carman - FLA 96 Petteri Wirtanen - NJ (PIT) 97 David McKee - CMB (NSH) 98 Jonas Junland - SJ 102 Tony Lagerstrom - BOS 103 Kevin Quick - LA (ANA) 104 Bobby Hughes - DET 107 T.J. Miller - DAL (TOR) 109 Ryan McDonough - CMB 110 Jan-Mikael Juutilainen - TOR (NYI) 111 Reto Berra - MON 113 Michael Caruso - DET (PHI) 114 Daniel Rahimi - TB 115 Alex Bumagin - EDM (NJ) 116 Daniel Larsson - LA 117 John Degray - PHX 118 James Reimer - EDM (STL) 119 Shane Simms - DAL (CHI) 120 Tommy Sestito - AVS
Round 5
122 Martin Latal - NYR 125 Bud Holloway - FLA 132 Aaron Snow - BOS 137 Constantin Braun - TOR 139 Andrei Popov - CMB 141 Tomas Zaborsky - MON 150 Harrison Reed - AVS
Round 6
152 Rhett Rakhshani - NYR 155 Kevin Montgomery - FLA 179 Jan Mursak - CHI
Joe Palmer- VAN Ryan Turek - NYI
|
|
|
Post by PralinePHX on May 14, 2008 15:23:19 GMT -5
2007
1 Kyle Turris - DAL 2 Patrick Kane - OTT 3 James van Riemsdyk - LA 4 Jakub Voracek - NYI (from EDM) 5 Sam Gagner - PIT (from CAR) 6 Karl Alzner - SJ 7 Alexei Cherapanov - CAR (from PIT) 8 Angelo Esposito - EDM (from BOS) 9 Logan Couture - CHI (from VAN) 10 Lars Eller - CHI (from ATL) 11 Thomas Hickey - WSH 12 Keaton Ellerby - EDM (from NYI) 13 Ryan McDonagh - DAL (from NSH) 14 Zach Hamill - CHI (from CMB) 15 Kevin Shattenkirk - LA (from TB) 16 Alex Plante - BUF 17 Mikael Backlund - DET (from CAL) 18 Brandon Sutter - LA from FLA 19 Jonathon Blum - DET 20 Brendan Smith - NSH from NYR 21 Riley Nash - CAL (from PHI) 22 Colton Gilles - STL 23 Pat White - MON 24 Logan MacMillan - MIN 25 Ian Cole - ANA 26 Brett Maclean - AVS 27 Michal Repik - TOR 28 Nick Petricki - CHI 29 Jim O'Brien - PHX 30 Oscar Moller - NJ
31 Kevin Marshall - PIT (from DAL) 32 Simon Hjalmarsson - OTT 33 T.J. Brennan - LA 34 Bill Sweatt - EDM 35 Tommy Cross - CAR 36 Nick Ross - SJ 37 Akim Aliu - STL (from PIT) 38 Max Pacioretty - TB from BOS 39 Stefan Legein - VAN 40 Taylor Ellington - WSH 41 Joel Gistedt - NYI 42 Colby Cohen - NSH 43 Luca Cunti - CMB 44 Mike Hoeffel - ATL 45 Josh Godfrey - NYI (from TB) 46 Keven Veilleux - BUF 47 Dana Tyrell - FLA (from CAL) 48 Trevor Cann - CAR (from FLA) 49 Jeremy Smith - BUF (from DET) 50 Nico Sacchetti - OTT (from NYR) 51 Maxim Mayorov - PHI 52 Aaron Palushaj - DAL from STL 53 Joakim Andersson - PHI from MON 54 Max Gratchev - DET (from MIN) 55 Eric Tangradi - WSH (from ANA) 56 Vitali Karamnov - AVS 57 Antoine Lafleur - TOR 58 Yannick Weber - TB (from CHI) 59 John Negrin - PHX 60 P.K Subban - EDM (from NJ)
61 Will Weber - DAL 62 Jason Gregoire - OTT 63 Olivier Fortier - VAN from LA 64 Tyson Sexsmith - EDM 65 Mark Katic - ATL from CAR 66 Maxime Tanguay - SJ 67 Spencer Machacek - NJ from PIT 68 Wayne Simmonds - FLA from BOS 69 Casey Pierro-Zabotel - STL from VAN 70 Ruslan Bashkirov - PHI from WSH 71 Mario Kempe - STL from NYI 72 Ted Ruth - NSH 73 Robert Bortuzzo - CAR from CMB 74 Dale Mitchell - CAR from ATL 76 Sergei Korostin - DET from BUF 77 Nick Spaling - TOR from CAL 78 Zach Torquato - NJ from FLA 79 Jake Hansen - NSH from DET 80 Nick Palmieri - NSH from NYR 81 Maxime Macenauer - TB from PHI 82 Corbin McPherson - FLA from STL 84 Garrett Klotz - TB from MIN 85 Drew Shciestel - ANA 87 Drayson Bowman - TOR 89 Vladimir Ruzicka - PHX 90 Mattias Modig - NJ
91 Milan Kytner - NSH from DAL 92 Ben Blood - OTT 93 Kent Patterson - LA 95 Alec Martinez - NJ from CAR 97 Chris Terry - PIT 98 Justin Vaive - BOS 99 Travis Erstad - VAN 100 Dustin Jeffrey - MIN from WSH 102 Patrick Maroon - STL from NSH 103 Matt Halischuk - CAL from CMB 104 Brad Malone - ATL 107 Cody Almond - CAL 109 Denis Reul - DET 110 Brett Sonne - AVS from NYR 111 Eric Doyle - PHI 113 Justin Falk - MON 114 Justin McCrae - NYR from MIN 115 Evgeni Dadonov - ANA 117 Ben Winnett - MIN from TOR 119 Keith Aulie - TOR from PHX 120 Blake Kessel - ATL from NJ
121 Timo Pielmeier - DAL 128. BOS - Josh Unice 133. CMB - David Meckler 140. NYR - Maxim Goncharov 143. MON - Scott Darling 144. NYR - Bryan Cameron 150. PIT - Cory Syvret
158. BOS - Luca Caputi 163. CMB - Josh Tordjman
|
|
|
Post by PralinePHX on Aug 20, 2009 17:46:59 GMT -5
2008
1 Steven Stamkos - DAL 2 Zach Bogosian - LA 3 Drew Doughty - EDM 4 Nikita Filatov - CAL 5 Alex Pietrangelo - TOR 6 Colin Wilson - CAR 7 Mikkel Boedker - CAL (from PIT) 8 Luke Schenn - CAL (from OTT) 9 Cody Hodgson - SJ (from WSH) 10 Zack Boychuk - VAN 11 Joshua Bailey - CAL (from MON) 12 Tyler Myers - CAL (from NJ) 13 Jake Gardiner - DAL (from CMB) 14 Erik Karlsson - CAL (from BOS) 15 Jordan Eberle - CAL (from SJ) 16 John Carlson - NYI (from NYR) 17 Mattias Tedenby - CAL (from NYI) 18 Tyler Cuma - OTT (from FLA) 19 Chet Pickard - STL (from TB) 20 Tyler Ennis - CAL (from AVS) 21 Colten Teubert - BUF 22 Michael del Zotto - TB (from ANA) 23 Luca Sbisa - DET 24 Kyle Beach - PHI (from MIN) 25 Joe Colborne - SJ (from STL) 26 Thomas McCollum - CHI 27 Nicolas Deschamps - ATL 28 Vyacheslav Vojnov - NSH 29 Anton Gustafsson - OTT (from PHX) 30 Zac Dalpe - MIN (from PHI
31 Colby Robak - LA 32 Jacob Markstrom - ATL (from DAL) 33 Jake Allen - TOR (from EDM) 34 Roman Josi - ANA (from CAL) 35 Cody Goloubef - TOR 36 Mitch Wahl - CAR 37 Aaron Ness - STL (from PIT) 38 Greg Nemisz - OTT 39 Corey Trivino - MIN (from WSH) 40 Daultan Leveille - VAN 41 Philip McRae - SJ (from MON) 42 Luke Adam - NJ 43 Eric O'Dell - SJ (from CMB) 44 Yann Sauve - PHI (from BOS) 45 Jared Staal - BUF (from SJ) 46 David Toews - CHI (from NYR) 47 Josh Brittain - NYI 48 Evgeny Grachev - NYI (from FLA) 49 Derek Stepan - TB 50 Kirill Petrov - LA (from AVS) 51 Patrick Wiercioch - BUF 52 Justin Schultz - ANA 53 Maxime Sauve - LA (from DET) 54 Cameron Gaunce - VAN (from MIN) 55 Jimmy Hayes - CMB (from STL) 56 Brandon Burlon - CHI 57 Mikhail Stefanovich - NJ (from ATL) 58 Travis Hamonic - NSH 59 Jyri Niemi - PHX 60 Danny Kristo - DAL (from PHI)
61 Patrice Cormier - DET (from LA) 62 Dmitri Kugryshev - TB (from DAL) 63 Kelsey Tessier - MTL (from EDM) 64 Marc-Andre Bourdon - STL (from CAL) 65 James Livingston - EDM (from TOR) 66 Robert Czarnik - CAR 67 Brandon McMillan - PIT 68 Michael Stone - MTL (from OTT) 69 Justin Daniels - DAL (from WSH) 70 Marco Scandella - VAN 71 Gustav Nyquist - CA (from MON) 72 Shawn Lalonde - NJ 73 Eric Mestery - PHX (from CMB) 74 Justin Jokinen - MTL (from BOS) 75 Corey Fienhage - DET (from SJ) 76 Danick Paquette - WSH (from NYR) 77 Dustin Tokarski - MON (from NYI) 78 Mathieu Brodeur - MIN (from FLA) 79 Peter Delmas - TB 80 Geordie Wudrick - WSH (from AVS) 82 Adam Comrie - NYR (from ANA) 84 Johan Motin - MIN 85 Andre Petersson - NJ (from STL 87 Adam Henrique - ATL 88 Jori Lehtera - NSH 89 Tyler Beskorowany - PHX 90 David Ullström - PHI
93 Jacob Deserres - EDM 94 Paul Postma - CMB (from CAL) 95 Derek Grant - PHX (from TOR) 97 Jordan Southorn - PIT 98 Samuel Groulx - OTT 99 Andrew Campbell - WSH 101 A.J. Jenks - NYR (from MON) 102 Nick Holden - CMB (from NJ) 103 Lance Bouma - CMB 104 Cade Fairchild - EDM (from BOS) 106 Michael Hutchinson - PIT (from NYR) 109 Max Nicastro - LA (from TB) 112 Zack Smith - ANA 113 Harri Sateri - DET 114 Marco Cousineau - MIN 116 Jesper Samuelsson - NYR (from CHI) 120 Kristoffer Berglund - PHI
134 TJ Brodie - BOS 138 Marco Cousineau - FLA 139 Greg Pateryn - TB 140 Jason Missiaen - AVS 143 Garett Roe - DET
164 Nathan Moon - BOS 168 Steve Quailer - FLA 170 Ian Shultz - AVS 173 Justin Dibenedetto - DET
194 Scott Winkler - BOS 198 Vinny Saponari - FLA * 200 Braden Holtby - AVS
|
|
|
Post by PralinePHX on Feb 25, 2010 1:26:05 GMT -5
2009
1 John Tavares - CAL 2 Viktor Hedman - DAL 3 Matt Duchene - LAK 4 Evander Kane - WSH 5 Brayden Schenn - PIT 6 Oliver Ekman-Larsson - BUF 7 Jared Cowen - CAL (from OTT) 8 Magnus Paajarvi-Svensson TOR 9 Nazem Kadri - CAL (from NYI) 10 Ryan Ellis - EDM 11 Dmitri Kulikov - MIN 12 Jacob Josefson - TBL 13 Scott Glennie - CAL (from SJS) 14 Louis Leblanc - NSH 15 Zack Kassian - CAR 16 Jordan Schroeder - CAL (from FLA) 17 Peter Holland - CAL (from COL) 18 Landon Ferraro - DET 19 John Moore - PHX (from MON) 20 David Rundblad - OTT (from NYR) 21 Chris Kreider - NJD 22 Dylan Olsen - DAL (from STL) 23 Jordan Caron - CHI (from ANA) 24 Calvin de Haan - OTT (from BOS) 25 Nick Leddy - CHI 26 Simon Despres - PHX 27 Kyle Palmieri - PHI 28 Carter Ashton - VAN 29 Carl Klingberg - ATL 30 Ryan O'Reilly - OTT (from CBJ)
31 Marcus Johansson - CAL 32 Tim Erixon - LAK 33 Jeremy Morin - WSH 34 Philippe Paradis - PIT 35 Mikko Koskinen - BUF 36 Anton Lander - EDM (from DAL) 37 Ethan Werek - OTT 38 Zach Budish - TOR 39 Drew Shore - PHI (from NYI) 40 Richard Panik - NJD (from EDM) 41 Chris Brown - MIN 42 Kenny Ryan - MIN (from TBL) 43 Toni Rajala - SJS 44 Stefan Elliott - NSH 45 Kyle Clifford - CAR 46 Matt Clark - ANA (from FLA) 47 Anton Rodin - LAK (from COL) 48 Tomas Tatar - DET 49 Dimitri Orlov - WSH (from MON) 50 Brian Dumoulin - PHI (from NYR) 51 Alex Chiasson - DAL (from NJD) 52 Charles-Olivier Roussel - STL 53 Jakob Silfverberg - ANA 54 Robin Lehner - CHI (from BOS) 55 Igor Bobkov - CHI 56 Joonas Nattinen - PHX 57 William Wrenn - COL (from PHI) 58 Brett Ponich - VAN 59 Eric Gelinas - ATL 60 Taylor Doherty - DAL (from CBJ)
61 Michael Latta - CAL 62 Anders Nilsson - MON 63 Matt Hackett - NYI (from WSH) 64 Kevin Lynch - PIT 65 Jesse Blacker - BUF 66 Mike Lee - MIN (from DAL) 67 Ben Hanowski - OTT 68 Dan DeLisle - TOR 69 Brandon Pierri - NJD (from NYI) 70 Josh Birkholz - WSH (from EDM) 71 Mattias Lindstrom - MIN 72 Andrej Nestrasil - TBL 73 Adam Morrison - OTT (from SJS) 74 Tyler Shattock - NSH 75 Philip Samuelsson - CAR 76 Ryan Howse - TOR (from FLA) 78 Tyson Barrie - COL (from DET) 79 Brayden McNabb - STL (from MON) 80 Mac Bennett - PHI (from NYR) 81 Sami Vatanen - NJD 83 Jamie Devane - STL (from ANA) 84 Reilly Smith - STL (from BOS) 86 Tomas Vincour - PHX 88 Taylor Beck - VAN 89 Troy Hesketh - ATL
92 Cody Eakin - LAK 98 Ryan Bourque - TOR 99 Ian Schultz - NYI 100 Alex Hutchings - EDM 101 Alexander Urbom - MON (from MIN) 102 Simon Bertilsson - TBL 103 Sergei Andronov - SJS 105 Cameron Abney - CAR 106 Gleason Fournier - FLA 107 Kevin Connauton - COL 108 Alexander Avtsin - DET
End of Round 4 NYI – Nicolas Deslauriers ANA – Ryan Button BOS – Alexander Fallstrom CBJ – Nicola Riopel
Round 5 EDM – Edward Pasquale TBL – Henrik Bjorkland SJS – Casey Cizikas FLA – David Savard MON – J.F. Berube NYR – Linden Vey BOS – Tyler Lupic CBJ – Phil Verone
Round 6 FLA – Jordan Szwarz NYR – Craig Smith BOS – Benjamin Casavant CBJ – Juuso Puustinen
Round 7 NYR – Kyle Bigos
|
|